Автори нового дослідження з Каліфорнійського університету в Берклі (США) виявили зв’язок між надмірним вживанням цукру та біологічним віком людини. Вчені застерігають: додавання цукру до звичного раціону може прискорити біологічне старіння організму.
За словами науковців, значна кількість їжі, що містить цукор, загрожує гіперреактивним впливом на біологічний годинник організму, навіть якщо загалом раціон людини залишається здоровим.
Що показало дослідження
Дієтологи залучили до свого дослідження 342 жінки середнього віку (серед них були афроамериканки та білі учасниці).
У середньому доброволиці споживали близько 60 грамів цукру на день, хоча деякі з’їдали щоденно понад 300 г. Дослідники помітили, що ті з них, хто споживає велику кількість цукру, мають старший вигляд.
Результати допомагають пояснити, чому деякі люди старіють швидше або повільніше, ніж інші, котрі прожили таку саму кількість років. Команда вважає, що вживання цукру є дуже істотним фактором, на який часто не зважають.
Ґрунтуючись на отриманих даних, дієтологиня Барбара Ларайя, провідна авторка дослідження, стверджує: відмова від 10 грамів доданого цукру на день «за збереження такого підходу протягом тривалого часу рівносильна переведенню біологічного годинника на 2,4 місяця назад».
Як це працює
Поряд з періодичними мутаціями наша ДНК накопичує з часом деякі правки – епігенетичні зміни. Колекція таких змін називається епігенетичним годинником. Завдяки йому можна більш-менш точно вгадати справжній біологічний вік людини, розповіло видання Science Alert. А тим часом учені зчитують епігенетичні зміни, щоб краще розуміти, скільки років клітині і яких ушкоджень чи стресів вона зазнала.
Відомо, що раціон, спосіб життя, генетика та хвороби впливають на те, як швидко цокає епігенетичний годинник людини. Але це одне з перших досліджень, що на прикладі різноманітної когорти вивчало, яку саме роль відіграє в цьому процесі цукор.
Результати показали, що доданий цукор може змінювати епігенетичні перемикачі, пов’язані зі старінням. Це відбувається навіть швидше, ніж їх відключає здоровіша їжа, що містить корисні поживні речовини.
В учасниць, які дотримувалися дієти, багатої на вітаміни, мінерали та антиоксиданти, клітини були молодшими на вигляд. У тих, хто дотримувався середземноморської дієти, епігенетичний годинник ішов найповільніше.
З усім тим, що більше доданого цукру людина споживала щодня, то старшою здавалася вченим її слинна ДНК. Навіть якщо її раціон був багатий на продукти, які підтримують та відновлюють ДНК.Отже, результати роботи засвідчили, що доданий цукор може значно прискорити старіння клітин. При цьому дослідження базувалося на записах про харчування, зібраних протягом трьох непослідовних днів. Але ж деякі попередні дослідження припускали, що клітини можуть здаватися епігенетично молодшими або старшими залежно від того, коли саме був узятий зразок ДНК, навіть в які години дня. Тому дієтологи вважають за необхідне провести додаткові дослідження – ґрунтовніші та триваліші – серед представників обох статей.
«Ми знали, що високі рівні доданого цукру пов’язані з погіршенням обміну речовин та ранніми захворюваннями, можливо, більше, ніж будь-який інший фактор харчування», – зазначила Еліса Епель, співавторка дослідження. «Тепер ми знаємо, що в основі цього зв’язку лежить прискорене епігенетичне старіння», – додала вона.
Результати дослідження опублікував журнал JAMA Network Open.
Для довідки. Американська кардіологічна асоціація рекомендує обмежити щоденне додавання цукру до раціону: 25-ма грамами для жінок та 36-ма грамами – для чоловіків. Це стосується не лише зайвої ложки цукру в чаї чи каві, але й порцій сиропу або солодкої приправи, що додаються в їжу під час приготування.