Найдавнішим документальним свідченням про поцілунки – 4500 років: науковці

FacebookTwitterLinkedinTelegram

За словами науковців з Великої Британії та Данії, мешканці Месопотамії практикували поцілунки ще у 2500-х роках до нашої ери. Це на 1000 років раніше, ніж вважали дослідники. Попередні наукові дані свідчили, що найдавніші поцілунки в губи були зафіксовані в Південній Азії 3500 років тому. Тепер першість – за Месопотамією: державою Близького Сходу, що розташовувалася між річками Тигр та Євфрат, на території сучасних Іраку та Сирії.

Відкриття стало можливим завдяки розшифровці текстів на клинописних глиняних табличках.

У статті, опублікованій у журналі Science, дослідники заявили, що поцілунки не слід розглядати як звичай, що виник виключно в якомусь одному регіоні. Вони були поширені в багатьох культурах.

Доктор Троельс Панк Арболл з Копенгагенського університету зазначив, що до наших днів збереглися тисячі глиняних табличок, на яких месопотамці писали клинописом. На деяких з цих документів дослідники виявили докази того, що поцілунки в ті далекі часи були частиною романтичної близькості, а також дружніх і сімейних відносин.

Попередні дослідження бонобо і шимпанзе – найближчих родичів людини – показали, що вони також цілуються. За словами вчених, це свідчить про те, що практика поцілунків є фундаментальною поведінкою людей, а також пояснює, чому її можна знайти в різних культурах.

mavpy 1 - Здоров'я - 50Plus

Поцілунки як поширювачі вірусів

Науковці також припустили, що поцілунки ненавмисно зіграли історичну роль у передачі вірусів, пише Independent.

«Існує значний масив медичних текстів з Месопотамії; в деяких з них згадується хвороба із симптомами, що нагадують вірус простого герпесу першого типу», – зауважив доктор Арболл. Та додав, що на давні медичні тексти вплинули культурні та релігійні концепції, «тому їх не варто сприймати за чисту монету».

«З усім тим цікаво виявити деяку подібність між хворобою, що називається bu’shanu у древніх медичних текстах з Месопотамії, і симптомами, спричиненими інфекціями простого герпесу», – сказав дослідник.

Хвороба, про яку розповідали стародавні тексти, локалізувалася переважно в роті та горлі або навколо них. А симптомами були везикули в роті або навколо нього, що є однією з домінівних ознак герпесної інфекції, пояснив науковець.

«Якщо практика поцілунків була поширена в деяких стародавніх суспільствах, то наслідки поцілунків з огляду на передачу патогенів, ймовірно, були більш менш постійними», – сказала докторка Софі Лунд Расмуссен, учасниця дослідження з Оксфордського університету.

Фото: pexels.com

FacebookTwitterLinkedinTelegram

ПРОКОМЕНТУВАТИ

Прокоментувати

ТЕЛЕГРАМ

FACEBOOK

ПРО НАС

Логотип 50 Plus

50Plus – це медіа-ресурс про спосіб життя покоління 50+. Наша місія – надавати цікаву і корисну інформацію читачам та надихати їх на новому етапі життя.

ПІДПИСКА

Підпишіться на розсилку, щоб отримувати щотижневий дайджест.