Чи варто боятися плісняви, що росте у вашому домі?

Поширення цвілі в помешканні зазвичай є причиною для занепокоєння та навіть гніву. Тож чи варто журитися через цвіль та чим вона загрожує?

FacebookTwitterLinkedinTelegram

Багатьом відомо, що мікроскопічні грибки, які заполоняють стіни будинків, можуть спричиняти, зокрема, астму та інші види алергії. А тим часом професор біології Ніколас Мані з Університету Маямі (США) переконаний, що цвіль у приміщеннях відповідальна й за інші серйозні захворювання.

Всюдисуща цвіль

Плісняву можна зустріти ледь не скрізь: на кімнатній рослині, продуктах у коморі, на зовнішніх та внутрішніх поверхнях будівель, у тріщинах на бетонних доріжках; ба більше, ці грибки навіть мирно живуть на наших тілах.

При цьому цвіль буває бажаною й навіть корисною. Йдеться не лише про ту плісняву, заради якої сирні гурмани готові віддати всі гроші світу. Мікроскопічні гриби є чудовими переробниками, що удобрюють планету свіжими поживними речовинами, розкладаючи їх на органічні матеріали.

Не є новиною, що всі гриби, зокрема й пліснява, виробляють крихітні спори, які поширюються в повітрі. У цвілі цих спор дуже багато. І ми постійно дихаємо ними, особливо тоді, коли пліснява захопила наш дім.

Професор Мані розповів, що коли ці спори потрапляють на поверхні, вони проростають, утворюючи нитки, що подовжуються і розгалужуються. Таким чином поверхнями поширюються павукоподібні колонії. Після того, як колонії цвілі обживуться на новому місці, вони вироблятимуть нове покоління спор.

зацвілий лимон

Де у приміщенні оселяється пліснява?

Цвіль може розростися навіть у найчистіших будинках. Передусім під раковинами, на фіранках для душу, у зливах посудомийних та пральних машин. За вологого клімату вона майже неминуче атакує стіни.

Як розповів професор Мані, насправді існує безліч видів плісняви, які ростуть у приміщеннях. Їх може ідентифікувати лише біолог. Види цвілі, які можна знайти в будинках, це передусім Aspergillus і Penicillium, які важко розрізнити, а також Cladosporium та Chaetomium, які полюбляють вологі килими.

Stachybotrys – ще один поширений грибок наших осель: найчастіше його можна виявити під квітковими горщиками.

Коли пліснява ​​стає проблемою?

Проблемою розростання плісняви стає тоді, коли вона утворює великі коричневі та чорні плями, буквально роз’їдаючи поверхні. Якщо пошкоджена ділянка менша за коробку з-під піци, її, ймовірно, можна очистити самотужки.

Але ширше розростання цвілі вимагає серйозного втручання фахівців. Можливо навіть серйозного ремонту оселі. Але передусім у такому випадку слід звернутися до спеціаліста з якості повітря у приміщенні. Він виміряє концентрацію спор у будинку. Високі концентрації спор є доволі небезпечними для здоров’я, пише Science Alert.

Якщо рівень спор у помешканні перевищує їхній рівень у повітрі поза будинком, пліснява й далі поширюватиметься всередині. Фахівець здійснить професійний відбір проб повітря, виявить проблему та допоможе її розв’язати.

чорна цвіль

Чому зі цвіллю в будинку потрібно боротися?

Цвіль у приміщенні створює три основні проблеми, зазначив професор Ніколас Мані. По-перше, вона псує житловий простір, знебарвлюючи поверхні та створюючи неприємні запахи.

По-друге, її спори, що ширяють в повітрі, загрожують нам численними недугами: астмою, алергічним ринітом, сінною лихоманкою тощо.
По-третє, деякі види плісняви ​​виробляють отруйні хімічні речовини, що називаються мікотоксинами.

Цвіль Stachybotrys – токсична чорна пліснява – є особливо небезпечною для здоров’я дітей. У 1990-х роках у Клівленді її поширення пов’язали з легеневою кровотечею в немовлят. Спори чорної цвілі липкі й не так легко розносяться в повітрі. Однак дитячі легені, що розвиваються, дуже вразливі до її впливу.

Розуміння того, що пліснява у приміщенні стала загрозою, допоможе мешканцям будинку уникнути непотрібного стресу та зберегти здоровья, зауважив професор Мані.

Фото: pixabay.com

FacebookTwitterLinkedinTelegram

ПРОКОМЕНТУВАТИ

Прокоментувати

ТЕЛЕГРАМ

FACEBOOK

ПРО НАС

Логотип 50 Plus

50Plus – це медіа-ресурс про спосіб життя покоління 50+. Наша місія – надавати цікаву і корисну інформацію читачам та надихати їх на новому етапі життя.

ПІДПИСКА

Підпишіться на розсилку, щоб отримувати щотижневий дайджест.

RU