Плоди бурхливої молодості: нездоровий спосіб життя у 20 років загрожує деменцією в 40

Дослідження показало, що стреси, куріння та небажання займатися фізкультурою призводять до істотного зниження когнітивних функцій в середньому віці.

FacebookTwitterLinkedinTelegram

Вам виповнилося 40 і ви скаржитеся на провали в пам’яті? Тоді пригадайте, який спосіб життя ви вели в молоді роки. Якщо у 20 ви курили, вживали алкоголь, нехтували фізичними вправами, мало спали, вживали шкідливу їжу та часто відчували стрес, тоді немає чому дивуватися.

Принаймні так стверджує команда Каліфорнійського університету в Сан-Франциско (США), яка нещодавно провела дослідження щодо впливу нездорового стилю життя на когнітивні здібності в середньому віці. Звісно, в молоді безтурботні роки хочеться спробувати все за максимумом, а особливо те, що шкодить здоров’ю. Однак за кілька десятиліть таке вільне та безтурботне існування може негативно позначитися на роботі мозку. Науковці з’ясували, що він працюватиме вдвічі гірше в тих, хто в молодому віці всіляко шкодив своєму організму, ніж у тих, хто дотримувався ЗСЖ.

хлопець лежить на дивані з сигарою та алкоголем

Як проходило дослідження

Звісно, зниження когнітивних здібностей з роками є очікуваним явищем. Але в середньому віці, погодьтеся, дещо зарано стикатися із симптомами деменції та її найтяжчої версії – хвороби Альцгеймера.

Докторка Крістін Яффе, провідна авторка дослідження, фахівчиня з деменції та когнітивного старіння, застерегла: «У когнітивному старінні важливу роль відіграє запалення, що може заявити про себе в ранньому дорослому віці» (тобто з 20 до 40 років. – Ред.). Запалення впливає на когнітивні функції як прямо, так і опосередковано, додала вчена.

Науковці проаналізували дані понад 2300 дорослих американців віком від 18 до 30 років. Протягом 18 років спостереження кожен з них чотири рази здавав аналізи на С-реактивний білок (СРБ) – ключовий маркер запалення. За п’ять років після останнього виміру рівня СРБ учасники пройшли когнітивні тести. На той час більшості з них було за сорок і п’ятдесят років, розповіло видання Daily Mail.

зображення активності мозку

Дослідники виявили, що лише 10 відсотків людей з низькими показниками запалення, зафіксованими у віці 20 років, погано впоралися з тестами на швидкість обробки інформації та пам’ять.

Однак в тих, хто в молодості демонстрував помірний або високий рівень запалення, цей показник становив 21 і 19 відсотків відповідно.

«Із довгострокових досліджень ми знаємо, що зміни в мозку, які призводять до хвороби Альцгеймера та інших видів деменції, можуть розвиватися десятиліттями», – зазначила співавторка роботи Ембер Бахорик, експертка в галузі психіатрії та когнітивних функцій.

«Ми хотіли з’ясувати, чи можуть здоров’я та спосіб життя в ранньому дорослому віці впливати на когнітивні навички в середньому віці та підвищувати ймовірність розвитку деменції в пізнішому віці», – додала вона. Зрештою команда виявила такий зв’язок.

чоловік з деменцією

Результати дослідження опублікував журнал Neurology.

За оцінками Всесвітньої організації охорони здоров’я, у світі на деменцію страждає понад 55 мільйонів людей. Експерти ВООЗ прогнозують, що до 2030 року цей показник сягне 78 млн, а до 2050-го – 139 млн. Близько 60-70 відсотків від загальної кількості хворих на деменцію припадає на тих, хто страждає на хворобу Альцгеймера. Експерти б’ють на сполох, адже смертність від хвороби Альцгеймера невпинно зростає по всьому світу.

Фото: pexels.com, pixabay.com

FacebookTwitterLinkedinTelegram

ПРОКОМЕНТУВАТИ

Прокоментувати

ТЕЛЕГРАМ

FACEBOOK

ПРО НАС

Логотип 50 Plus

50Plus – це медіа-ресурс про спосіб життя покоління 50+. Наша місія – надавати цікаву і корисну інформацію читачам та надихати їх на новому етапі життя.

ПІДПИСКА

Підпишіться на розсилку, щоб отримувати щотижневий дайджест.

RU