З кожним роком шлюбу ми дедалі частіше не впізнаємо себе у дзеркалі та сваримо себе за зайві кілограми, що їх набрали під час родинних трапез.
Найчастіше на це скаржаться жінки. Вони вважають, що чоловіки своїм прикладом підбурюють їх до порушення дієти та набору зайвої ваги. А ще хроплять, не даючи нормально висипатись. Не дарма медики застерігають, що налагоджене сімейне життя може сприяти розвитку в подружжя хронічних захворювань, як-от діабету 2 типу.
Експерти розповіли, як запобігти таким змінам, покращити свою фізичну форму та здоров’я загалом.
Проблема: ви набираєте вагу
Якщо улюблені джинси на вас не сходяться і ви не наважуєтеся стати на ваги, можливо, винен усталений сімейний побут.
Згідно з дослідженням 2012 року, проведеним Товариством боротьби з ожирінням США за участю 8000 осіб, за перші п’ять років шлюбу жінки набирають в середньому більш як 10 кілограмів.
А тим часом дослідження 2013 року за участю мешканців Техасу показало, що швидше за інших товстішають найщасливіші пари. Річ у тім, що щасливий шлюб послаблює зусилля чоловіка та дружини з підтримки фізичної форми. Вони цілком задоволені своїм життям і не збираються шукати собі інших партнерів для тривалих стосунків.
Який вихід?
Провідний британський дієтолог та коуч зі здорового харчування Роб Хобсон зауважив, що чоловікам та жінкам потрібна різна кількість їжі та енергії. За його словами, чоловікам рекомендують споживати не більш як 2500 калорій на день, а жінкам – 2000.
Тим часом популярна психологиня Джен Бейтман, котра спеціалізується на проблемах харчування, вважає, що ми «іноді несвідомо змінюємо наші справжні потреби, щоб вони відповідали нашому супутникові життя». Внаслідок цієї адаптації до життя у шлюбі ми часто з’їдаємо все, що лежить на нашій перевантаженій стравами тарілці.
Фахівці радять повідомити свого партнера про те, що такий стиль харчування став для вас проблемою і що вам дедалі складніше дотримуватися своїх правил стосовно здорового способу життя.
Проблема: внаслідок спільного харчування ми недоотримуємо поживні речовини
Регулярне вживання парою їжі навинос та спільне гурманство призводять до того, що жінки та чоловіки часто не отримують потрібну кількість поживних речовин.
«Жінкам у репродуктивному віці потрібно більше заліза, ніж чоловікам; добова рекомендована норма становить близько 18 мг для жінок та 8 мг для чоловіків», – пояснив пан Хобсон. За його словами, чоловіки потребують більшої кількості цинку і білка через більшу м’язову масу і мають вищі потреби в калоріях.
Який вихід?
Потрібно збагатити свій раціон різними фруктами, овочами, цільнозерновими продуктами, горіхами, бобовими, рибою та джерелами нежирного білка.
«Лікопін, що міститься в червоних овочах, таких як перець і помідори, корисний для чоловіків, адже він бореться з інсультом та раком простати», – сказав дієтолог. А тим часом «горіхи та насіння є відмінним джерелом цинку для чоловіків, а також магнію, якого бракує в раціоні багатьох жінок».
Боби містять фітоестрогени – рослинні сполуки, що мають структуру, аналогічну естрогену. Вони корисні для жінок у період перименопаузи та менопаузи, а також є добрим джерелом клітковини, що допомагає знизити ризик серцево-судинних захворювань.
Проблема: хропіння партнера руйнує ваш сон
Спати в одному ліжку з чоловіком буває не так затишно, як бажалося б. Експерти нагадали дослідження 2021 року, присвячене цьому питанню. Результати показали, що чоловіки, на відміну від жінок, зазвичай добре висипаються за таких умов.
Але ж сон, що триває менш як п’ять годин на добу, призводить до проблем зі здоров’ям, зокрема, хвороб серця та діабету. Також недосип є фактором набору ваги, особливо для жінок. «Брак сну спричиняє стомленість, а це впливає на нашу мотивацію правильно харчуватися і вести активний спосіб життя», – зазначила докторка Бейтман. За її словами, коли людина відчуває втому, вона ладна з’їсти багато висококалорійної їжі, щоб отримати заряд енергії.
Який вихід?
«Сон на спині часто посилює хропіння, тому запропонуйте чоловікові спати на боці. Підняття узголів’я ліжка на кілька сантиметрів допоможе запобігти блокуванню дихальних шляхів язиком та м’якими тканинами горла. Лягайте спати до того, як партнер, що хропе, не дасть вам заснути», – порадила Джен Бейтман.
Для боротьби з хропінням вашому партнеру, можливо, доведеться дещо відкоригувати свій спосіб життя. Принаймні, позбавитися зайвої ваги, перейшовши на збалансований раціон. А ще не вживати алкоголь перед сном, адже він теж є причиною хропіння.
Зрештою, вважають експерти, можна просто спати в різних кімнатах. Це забезпечить якісний сон вам обом, розповіло видання Daily Mail.
Проблема: чоловік порушує вашу дієту
Дбати про здоров’я разом зі своїм партнером – гарна ідея. Здавалося б, коли ви разом, легше уникати нездорової їжі, переїдання та випивки. Однак буває й навпаки.
Коли один з вас активніше та швидше досягає мети, другий може почуватися невпевненим, зауважила Дженніфер Джілл Харман з Університету штату Колорадо.
Який вихід?
Якщо і він, і вона прагнуть бути здоровими та позбавитися зайвої ваги, можна поекспериментувати із так званою шкалою оцінки голоду. Це зазвичай допомагає не втрачати самоконтроль, сказала докторка Бейтман.
Як це працює? Кожен партнер має дослухатися до свого шлунка та оцінити рівень його наповненості (або рівень голоду) за шкалою від 1 до 10, де 10 означає відчуття повного ситості.
Пауза, під час якої партнери запитають одне одного про рівень голоду, дасть кожному змогу визначитися, а чи варто знову наповнювати тарілку. Така практика також допомагає боротися з перекусами між їдою.
А якщо без них не обійтися, то під рукою потрібно тримати здорові продукти, наприклад, нарізані фрукти. Також не зайве спостерігати за тим, як ви обидва харчуєтеся протягом дня.
Фото: pexels.com