Спроба “виспатись” під час вихідних може здатися найкращим способом отримати вкрай необхідний відпочинок, якого ми були позбавлені протягом робочого тижня. Проте професор Рассел Фостер, експерт зі сну та добових ритмів, каже, що додаткові кілька годин у ліжку у суботу та неділю навряд чи компенсують дефіцит сну, накопичений протягом тижня. Навпаки, додатковий сон у вихідні навіть може посилити втому.
«Норма» сну та недосипання
Низка досліджень показує, що навіть 10-годинний сон у вихідні не поверне ваші когнітивні здібності до потрібного рівня. І насправді це може призвести до збою внутрішнього годинника організму, через що буде ще важче заснути вночі. Професор Фостер пояснив журналістам Daily Mail, чому спати допізна – не завжди найкращий спосіб наздогнати втрачене.
Експерт зі сну каже, що людина не висипається, якщо протягом дня їй важко працювати «на піку». Людям у середньому потрібно 8 годин сну на добу, хоча цілком «здоровий діапазон» – від 6 до 10,5 годин.
За словами професора Фостера, тим, хто потрапляє у це вікно і не виснажується протягом дня, не варто хвилюватися. Проте тим, хто регулярно відчуває втому, дратівливість, імпульсивність і потребу у солодощах або кофеїнових напоях, імовірно, потрібно більше часу в ліжку. Однак компенсація втрачених годин сном у вихідні – не найкращий спосіб досягти цього.
Сон на вихідні допоможе, якщо лягати раніше
Професор Фостер додає, що якщо ви спите 4-5 годин, то звісно, що не висипаєтесь. Лабораторні дослідження показали: якщо на вихідні мати сон до 10 годин, то це все одно не дозволить наздогнати втрачене до понеділка.
Тим, хто спить приблизно на 30 хвилин менше щоночі та має незначний недосип, це не принесе великої шкоди. Проте, як зазначає пан Фостер, сон у вихідні може негативно вплинути на ваш біологічний годинник, якщо він не дозволяє вам виходити на вулицю вранці. Як пояснює експерт, вплив ранкового світла допомагає організму швидше прокидатися й засинати.
Пан Фостер радить тим, хто страждає від недосипання, лягати спати раніше ввечері та дотримуватися звичного розпорядку дня. Він додає, що можна мати додатковий сон у вихідні, але при цьому неодмінно лягати спати раніше, а не пізніше.
Фото: pexels.com