Усі ми раз у раз відчуваємо себе виснаженими попри відсутність важких фізичних навантажень. Виявляється, це виснаження є результатом виконання численних завдань, які накопичуються впродовж дня. Навіть якщо ці завдання не є дуже складними, вони перевантажують мозок та спричиняють сильну втому, кажуть науковці. Причому з кожним новим завданням нам дедалі важче приймати раціональне рішення.
Команда дослідників з Паризького інституту мозку стверджує, що в цьому винне накопичення в мозку певної хімічної речовини. Йдеться про глутамат – найпоширеніший збуджувальний нейромедіатор мозку та центральної нервової системи. Він, зокрема, відіграє важливу роль у навчанні та запам’ятовуванні.
Коли ми приймаємо певне рішення, мозок посилає електричний сигнал між своїми ділянками за допомогою дротоподібних структур, які називають нейронами. Але для того, щоб надіслати ці повідомлення, йому потрібний глутамат.
Дослідники виявили, що після прийняття рішення ця хімічна речовина залишається в організмі. Вона накопичується та по суті засмічує мозок. Причому ефект є дедалі сильнішим з кожним новим рішенням, розповіло видання Daily Mail.
Як про це дізналися науковці?
Дослідники виміряли рівні цієї хімічної речовини в мозку та оцінила її вплив на виконання складних завдань. Команда зосередилася на ділянці мозку, що називається латеральною префронтальною корою: саме вона відповідає за вирішення складних завдань та приймання рішень.
Науковці залучили до дослідження 40 добровольців. Протягом шести годин вони виконували завдання на запам’ятовування, лежачи у сканері МРТ.
Легше завдання полягало у спостереженні за послідовностями чисел, що з’являлися на екрані. Складніше – в оцінці того, чи збігається кожне наступне число з попереднім. Перше завдання виконували 14 учасників, друге – 26.
Під час цих когнітивних вправ учені вимірювали рівень глутамату та ще восьми різних хімічних речовин в кількох точках мозку. Цікаво те, що наприкінці випробувань в обох групах рівень глутамату в латеральній префронтальній корі був однаковим, порівняно з початком експерименту.
Це свідчить про те, що причиною розумової напруги є кількість, а не складність завдань.
Однак дослідники помітили, що у виконавців складніших завдань виявлялися й інші ознаки втоми, такі як розширення зіниць. Цього не спостерігалося в тих, хто виконував легші завдання.
Вчені також виявили, що розумова втома негативно впливає на здатність приймати рішення. Команда зазначила, що відновити баланс рівня глутамату в мозку може допомогти сон.
А що про це кажуть інші дослідники?
Деякі попередні дослідження також наголошували на тому, що втома від прийняття рішень справді впливає на нашу здатність адекватно мислити.
Дослідження 2016 року, опубліковане в журналі Chronobiology International, показало, що люди приймають раціональніші рішення на початку дня.
Автори іншого дослідження, опублікованого 2021 року виданням Journal of Retailing and Consumer Services, опитали 1000 учасників про час дня, коли вони роблять більш та менш імпульсивні покупки. Учені виявили, що імпульсивніші рішення люди з більшою ймовірністю приймають у другій половині дня.
Тобто наприкінці дня ми зазвичай схильні до прийняття поганих рішень саме тому, що наш мозок втомлюється.
Фото: pixabay.com