Американські науковці стверджують, що фіксована робота – з дев’ятої ранку до шостої вечора – є найкращою для нашого здоров’я.
Після пандемії ковіду професіонали всього світу захопилися перевагами дистанційної роботи, що дає можливість самостійно планувати свою зайнятість. А тим часом науковці Нью-Йоркського університету провели дослідження, що виявило шкідливість нестабільного графіка.
Про що дізналися вчені
Згідно з висновками команди, робота за традиційним розкладом корисніша для нашого здоров’я. Щоб про це дізнатися, науковці залучили до дослідження понад 7000 осіб. Понад усе вчених цікавило, чи пов’язані моделі зайнятості в молодому віці з якістю сну, а також станом фізичного та ментального здоров’я у 50 років.
Прихильники нестабільного розкладу праці наприкінці своєї кар’єри значно частіше повідомляли про поганий сон та депресію, ніж ті, хто звик працювати у традиційні години дня.
Найбільш разючі результати дослідники помітили в тих, хто у віці 20 років мав стабільний графік роботи, а в 30 перейшов на довільніший розклад.
На думку команди, нестійкий графік роботи неминуче призводить до проблем зі сном, фізичної втоми та емоційного виснаження. Ба більше: негативний вплив графіка роботи на здоров’я накопичується протягом життя. Внаслідок цього людина стає уразливою до різних хронічних захворювань, розповіло видання Daily Mail.
Коментар провідної авторки дослідження
Як зазначила очільниця команди, професорка Вен-Джуй Хань, близько трьох чвертей учасників протягом свого професійного життя не дотримувалися стабільного графіка роботи.
За її словами, це мало певні наслідки. Люди, що нехтували традиційним графіком, з більшою ймовірністю недосипали, мали гіршу якість сну, нижчі фізичні та когнітивні функції. У віці 50 років вони частіше повідомляли про погане здоров’я та симптоми депресії, ніж прихильники стабільного графіку роботи.
Науковиця також пояснила, що люди з нестабільним графіком роботи зрештою мають гірше здоров’я навіть в порівнянні з тими, хто взагалі не працює.
«Непостійний графік роботи може стати хронічним стресором нашого життя», – зауважила професорка Вен-Джуй Хань.
Результати дослідження опублікував журнал PLOS ONE.
До слова, попередні дослідження показали, що нестабільний графік роботи також пов’язаний з погіршенням пам’яті та уповільненням обробки інформації мозком.
Дослідники припустили, що праця в нетрадиційні для роботи години доби порушує циркадні ритми – наш внутрішній біологічний годинник. Через це люди втрачають якісний сон, а це своєю чергою негативно впливає на роботу мозку.
Фото: pexels.com