Незайве нагадати, що нирки відіграють життєво важливу роль у підтримці загального здоров’я. Вони фільтрують відходи, надлишок рідини та електроліти, такі як натрій та калій. Також нирки допомагають регулювати кров’яний тиск, сприяють виробленню еритроцитів та підтримують баланс кальцію в організмі.
При пошкодженні нирок їхня здатність фільтрувати відходи та виконувати інші функції порушується. Це призводить до накопичення токсинів, затримки рідини та дисбалансу електролітів. А ще може спричинити численні проблеми зі здоров’ям: від гіпертонії до хвороб серця та ослаблення кісток. Пошкодження нирок може поступово прогресувати до хронічної хвороби нирок та ниркової недостатності, пише Science Alert.
Діпа Камдар, дослідниця та старша викладачка Кінгстонського університету (Велика Британія), розповіла про сім шкідливих для нирок звичок.
Використання знеболювальних
Поширені безрецептурні протизапальні знеболювальні засоби, такі як ібупрофен та аспірин, можуть пошкоджувати ниркові канальці – крихітні трубочки, які повертають відфільтровані поживні речовини та рідини назад у кров.
Людям, в яких уже є хронічне захворювання нирок, слід уникати знеболювальних, якщо вони не були призначені лікарем. Щоб знизити ризик побічних ефектів, слід вживати знеболювальні протягом якомога коротшого часу в рекомендованій дозі.
Недостатнє вживання води
Вода потрібна ниркам для видалення відходів. Люди, які не п’ють достатньо води, наражаються на ризик пошкодження нирок, особливо у спекотну погоду. Концентрована внаслідок зневоднення сеча має вищий рівень мінералів та інших відходів, а це збільшує ризик утворення каменів у нирках та інфекцій сечовивідних шляхів, які можуть пошкодити нирки.
Надмірне вживання алкоголю
Алкоголь зневоднює організм, а отже, змінює звичну роботу нирок. Занадто великі дози алкоголю спричиняють підвищення кров’яного тиску, що також ушкоджує нирки.
Куріння
Ця згубна звичка завдає ниркам безпосередньої шкоди. Сигаретний дим містить токсичні хімікати, що руйнують нирки, як-от кадмій.
А ще куріння сприяє окиснювальному стресу (коли шкідливі молекули, звані вільними радикалами, ушкоджують клітини організму), сприяє звуженню кровоносних судин та пошкодженню їхньої слизової оболонки. Все це теж може спричинити проблеми з нирками.
Куріння також збільшує ризик інших захворювань, які можуть пошкодити нирки, як-от діабет та гіпертонія.
Надмірна вага
Такий показник ожиріння як окружність талії пов’язаний зі збільшенням ризику серцевих захворювань та діабету – двох найпоширеніших причин захворювань нирок. Ожиріння також може завдати прямої шкоди ниркам, порушуючи хімічні речовини жирової тканини.
Нездорова їжа
Ультраоброблені харчові продукти, як-от сосиски, газовані безалкогольні напої та запакований хліб, пов’язані з розвитком ожиріння, хвороб серця та діабету 2 типу.
Нещодавно науковці виявили прямий зв’язок між такими продуктами та захворюванням нирок. Американські дослідники вивчали харчування 14 000 дорослих осіб протягом 24 років. Ті з них, хто їв багато ультраоброблених продуктів, мали на 24% вищий ризик захворювання нирок.
Раціон з високим вмістом солі також є загрозою для нирок. Особливо для людей, які вже мають з ними проблеми. Зазвичай цей орган відфільтровує надлишок води з крові, підтримуючи баланс натрію та калію. Дієта з високим вмістом солі порушує цей баланс, знижуючи функцію нирок та спричиняючи гіпертонію. Це напружує нирки та може призвести до їхнього захворювання.
Поганий сон
Деякі науковці пов’язують із захворюванням нирок погану якість та недостатню (чи надмірну) тривалість сну. Згідно з нещодавнім дослідженням, звичка спати менш ніж 6 або понад 10 годин на добу може завдати ниркам шкоди. Згідно з рекомендаціями експертів, для нормального функціонування організму нічний сон має тривати від 7 до 9 годин.
Фото: pixabay.com