Патріотичні футболки з українською символікою, сумки-шопери з принтом

Монсеррат Кабальє: «Музика – це лише робота»

FacebookTwitterLinkedinTelegram

З власного рецепту щастя «богиня бельканто» секрету не робила: її життєвим досягненням стала світова слава, професійною метою – сценічна кар’єра, а особистим пріоритетом – сімейний добробут.

До 90-річчя від дня народження – цікаві факти з життя зірки.

Блискучий самородок

«Пролетарське» походження володарки рідкісного голосу, унікальної техніки виконання та драматичного таланту могло стати причиною передбачуваної долі рядової каталонки із «соціальних низів». Незаможна сім’я, в якій народилася 12 квітня 1933 року майбутня знаменитість, не мала коштів і потрібних зв’язків для просування дітей, і уродженка барселонського «району простолюдинів» Грасіа дійсно зробила себе сама.

Батькові Карлосу і матері Ганні донька була вдячна за те, що вони помітили в ній бажання співати та підтримали інтерес до музики. А можливість вчитися обдарованій дівчинці надав щасливий випадок: вона потрапила на очі благодійній родині Бертран-і-Мата, і меценати взялися сплатити її заняття в консерваторії, куди самородка прийняли в 11-річному віці.

monserrat kabalye u sczenichnomu kostyumi - Особистості - 50Plus

Батьківщина не символ старту

Монсеррат Кабальє стала «візитівкою» Барселони, але рідне місто співачки не стало місцем першого її публічного виступу. Дебютну сольну партію оперна діва виконала у 1955 році на батьківщині свого великого земляка-барселонця Антоніо Гауді – у місті Реусі. У тамтешньому Teatro Fortuny вона вперше вийшла на сцену у постановці опери Перголезі «Служниця-Пані», а через 10 днів співала у Валенсії.

І професійна кар’єра Кабальє теж почалася не в Барселоні: з 1956 року вона виступала в Базелі, потім – у Бремені, повернувшись до рідного міста лише через 6 років. Дебют легендарної каталонки у барселонській опері «Лісео» відбувся 7 січня 1962 року.

Щаслива заміна

Світова популярність прийшла до іспанської виконавиці-сопрано теж випадково. Через хворобу американської співачки Мерілін Хорн на її партію Лукреції Борджіа в опері Доніцетті було запрошено іншу артистку. Заміною виявилася Монсеррат Кабальє. Виступ у «Карнегі-холі» 20 квітня 1965 року став поворотним у її кар’єрі. Феномен «таланту на заміну» відкрився критикам після першої ж арії. Результатом блискучого виступу в США була 20-хвилинна овація залу та захоплена рецензія в New York Times під заголовком «Каллас плюс Тебальді дорівнює Кабальє».

Після «Карнегі-холу» були «Метрополітен-опера», «Ла Скала», «Ковент-Гарден» та інші оперні майданчики першої величини. Творчий стаж Монсеррат Кабальє розтягнувся на півстоліття, а її партнерами по сцені були Лучано Паваротті, Хосе Каррерас та Пласідо Домінго. У неймовірно успішній кар’єрі співачки – 88 ролей, 40 опер та понад 800 камерних творів, за які вона отримала від шанувальників статусу La Superba («Надзвичайна»).

Талант у квадраті

В історію музики оперна королева увійшла не лише з класичним репертуаром. Подією в мистецтві стала її революційна творча колаборація із видатним рок-вокалістом Фредді Меркьюрі. Напередодні Олімпійських ігор у Барселоні несхожі за своєю музичною природою співаки поєднали таланти у світовому хіті «Барселона», який увійшов до однойменного альбому 1988 року. За планом композиція мала прозвучати в живому виконанні дуету на відкритті ігор 1992 року, але легендарний фронтмен британської групи Queen до урочистої церемонії не дожив, померши від пневмонії на тлі СНІДу 24 листопада 1991 року.

freddy merkyury monserrat kabale - Особистості - 50Plus

Виходити до публіки з їхньою спільною піснею без друга Кабальє відмовилася, і на олімпійському стадіоні патетична композиція пролунала у записі. Ніколи більше співачка у скорботі про втрату спільний хіт теж не виконувала. Проте великий дует, на щастя, залишився на плівці: у жовтні 1988 року на церемонії передачі Олімпійського прапора Барселоні в рамках фестивалю La Nit Меркьюрі та Кабальє записали разом три нові твори, включаючи зворушливу композицію «Як мені жити далі?» (How Can I Go On).

Відомо, що Фредді зберігав удома під склом, як музейний експонат, той самий сценічний костюм Монсеррат, у якому вона стала знаменитою, виступивши 1965 року в Нью-Йорку. Після смерті друга історична сукня повернулася до артистки. Костюмів Меркьюрі у домашній колекції Кабальє не було: на згадку про близьку людину у неї залишилося відчуття духовної спорідненості, що закріпилося у процесі творчих контактів. Їхні робочі зустрічі могли продовжуватися в готельному холі з трьома роялями всю ніч, і невідомо, що було в цьому спілкуванні головним: музика чи розмови. Подібні за особистим світовідчуттям, вони розуміли один одного без слів і нот. Обидва завжди залишалися самі собою та цінували радість життя у всіх його проявах.

Світ на кінчику пензля

Випромінювати щастя та енергію зі сцени Монсеррат допомагало природне життєлюбство. Як і Фредді Мерк’юрі, вона все життя малювала. На відміну від талановитого уродженця екзотичного Занзібару, самобутня барселонка художньої освіти не здобула. Але недарма ж її життя пройшло у місті художників, з яким пов’язані імена Пабло Пікассо та Сальвадора Далі!

У гастрольних поїздках співачка не вивчала міста з селфі-камерою та фотоапаратом, а відвідувала художні музеї і зображувала побачене на полотні та папері. Вона завжди брала з собою у поїздки олівці, олійні фарби та етюдник. У паузах між виступами Кабальє малювала вид із вікон готелів, де зупинялася, і зібрала за довге життя багату колекцію «подорожніх замальовок». Їй неодноразово радили показати власні роботи на виставці, але Монсеррат, соромлячись, пояснювала, що пристрасть до живопису – її «домашнє хобі» й «особиста терапія».

Як не любити футбол

Ще одним захопленням цієї вогняної жінки був футбол, котрим вона цікавилася до кінця життя. І це уподобання їй теж подарувало місто, що стало батьківщиною футбольного клубу «Барселона». Нарівні з чоловіками Монсеррат підраховувала голи легендарного бомбардира Ліонеля Мессі, в якому співачка бачила супермена, посланого на Землю грати у футбол. Великий аргентинець був вихованцем академії «Барселони» і з цим клубом виграв десяток чемпіонських титулів на кубках Іспанії, Європи та чемпіонатах світу.

Причина «монументальності»

Мало хто знав, що огрядна жінка з довічною зайвою вагою (понад 100 кг при рості 161 см) і сама не цуралася фізичних вправ. Кожен свій день Монсеррат Кабальє починала із зарядки, кави та душу, і лише пополудні приступала до роботи. «Гадаєте, я співаю, щойно прокинувшись? – питала зірка у журналістів. – Та ні, у житті є багато цікавих речей, окрім опери».

А в її «статності» ховаються трагічні причини. В юності Монсеррат отримала черепно-мозкову травму у дорожньо-транспортній пригоді та пошкодила частину сірої речовини, відповідальної за метаболізм. За рік після тієї злощасної аварії дівчина почала важити на 50 кг більше, ніж раніше, і нормальна вага до неї вже не повернулася.

Справжнє покликання

Заміж Монсеррат вийшла запізно (до 31 року її ровесниці в дівках не засиджувалися), проте – на все життя. Зі своїм обранцем світова зірка була нерозлучною піввіку, проживши разом в ладі та злагоді до самої смерті. З тенором з Арагона Бернабе Марті (він пішов із життя після дружини, 18 березня 2022 року) Кабальє побралася 14 серпня 1964 року і народила чоловікові двох прекрасних дітей: 1966 року – сина Бернабе, 1972 – дочку Монсеррат, яка пішла слідами матері, теж ставши оперною співачкою.

Головною своєю провиною у сімейному житті Кабальє називала запізнення на вінчання. Дорога до гірського монастиря Санта-Марія де Монсеррат виявилася непосильною для орендованої автівки, що ледве подолала крутий підйом по серпантині. До священної обителі наречену довезли з суттєвою затримкою, однак це не стало на заваді благословенню щасливого союзу.

monserrat kabalye z cholovikom i synom - Особистості - 50Plus

Сім’я найвища цінність

Монсеррат Кабальє наголошувала, що ніколи не жертвувала близькими заради професійного успіху. Головним її пріоритетом була родина та домашні обов’язки, а найкращою реалізованою мрією – народження дітей. Співачка з болем згадувала першу втрачену дитину і рішуче захищала своє материнство від жертв в ім’я кар’єри. Навіть для дорослих дітей вона залишалася хранителькою вогнища. І коли вирушала до гастрольного туру, «вогнище» йшло за нею. Організатори виступів зірки звикли до того, що треба бронювати місця в готелі і для членів її родини: близькі могли прилетіти підтримати маму та бабусю всім складом.

Кабальє дбайливо підтримувала у професії дочку, оберігаючи її від порівнянь із собою. «Я не втручалася в становлення нової оперної співачки, а лише спостерігала з готовністю дати пораду, – казала Монсеррат. – Цьому я навчилася у своїх батьків: правилом здорових стосунків у нас завжди була рівність. З мого дитячого періоду в сім’ї не було жодного домінування. І своїх дітей ми з чоловіком ростили так само: поважали їхню особистість і не пригнічували власним авторитетом. Я пишаюся тим, що моя родина гармонійна. Від того, що дружина та мати – знаменитість, чоловік та діти страждати не повинні».

Гірська гряда

Кабальє почувалася щасливою жінкою і дякувала за це небесній покровительці. Як і багатьох дівчаток у Каталонії, її назвали на честь головної місцевої святині Мадонни Монсеррат. Чудотворний образ зберігається у вівтарі гірського монастиря неподалік Барселони і є покровителем Каталонії. Найпопулярніше в цій місцевості жіноче ім’я пророкує своїм носіям довге та насичене життя під захистом заступниці.

А походження імені Монсеррат сама Кабальє пояснювала так: «монте» в перекладі з іспанської – «гора», а «серра» – «гірська гряда». У сім’ї співачки теж були своя «гора» та «гряда». Ім’ям Монсеррат тут були названі троє жінок: мати, дочка та племінниця.

Тертя з владою

Везіння зрадило Монсеррат лише раз. У 2010 році зірка опинилася в центрі фіскального скандалу і постала перед судом за звинуваченням іспанської влади в ухиленні від сплати податків в особливо великих розмірах. Кабальє ставилося у провину приховування фізичною особою від державного бюджету півмільйона євро. За вироком суду Барселони наприкінці 2014 року гордість міста отримала піврічний термін за шахрайство.

Законодавча лазівка дозволяє не сплачувати податки в Іспанії людям, які перебувають у Королівстві менше 183 днів. Формально Кабальє вважалася мешканкою безподаткової зони – сусіднього князівства Андорри. Однак прокуратура підтвердила реальне проживання селебріті у Барселоні. Визнавши власну провину, 82-річна зірка обмежилася умовним покаранням із зобов’язанням сплати штраф в сумі понад 254 тисячі євро та 72 тисячі євро нарахованих відсотків за прострочення платежів.

monserrat kabalye 1982 - Особистості - 50Plus

«Шахрайку» проводжала королева

6 жовтня 2018 року 85-річна Монсеррат Кабальє померла через загострення хвороби жовчного міхура. Втім, це лише діагноз, з яким вона надійшла до лікарні Святого Хреста та Павла у Барселоні. Офіційна причина смерті, на прохання родичів, не розголошувалася.

Наприкінці життя Кабальє лікувалася від раку, про що повідомила пресу ще 1992 року, втрачала свідомість, падала і пересувалася на милицях і в інвалідному візку. Лікарі заборонили Монсеррат хвилюватися, через що вона обмежила концертну діяльність рідкісними сольними виступами.

В останню путь почесного посла ООН, ЮНЕСКО та Посла світу проводжали королева та очільник уряду Іспанії разом із мером Барселони і керівництвом Каталонії.

У великому списку заслуг співачки, яка багато разів відвідувала і нашу країну, є й українська нагорода за творчі досягнення і благодійність – орден княгині Ольги І ступеня.

Фото: en.wikipedia.org, barcelona-excurs.org

FacebookTwitterLinkedinTelegram

ПРОКОМЕНТУВАТИ

Прокоментувати

ТЕЛЕГРАМ

FACEBOOK

ПРО НАС

Логотип 50 Plus

50Plus – це медіа-ресурс про спосіб життя покоління 50+. Наша місія – надавати цікаву і корисну інформацію читачам та надихати їх на новому етапі життя.

ПІДПИСКА

Підпишіться на розсилку, щоб отримувати щотижневий дайджест.

© Copyright 2024 50Plus

RU