Дослідники Гарварда проаналізували трудове життя та причини смерті мільйонів американців. Порівнявши дані про близько 400 професій, вони виявили, що водії таксі та швидкої допомоги менше за інших ризикують померти від хвороби Альцгеймера – найтяжчої форми деменції.
Залишатися довше на цьому світі їм допомагає вміння орієнтуватися на місцевості, вважають науковці. А тим часом водії автобусів не можуть похвалитися таким захистом, адже вони, як правило, їздять одними й тими самими маршрутами.
«Наші результати вказують на ймовірність того, що часті завдання з навігації та просторової обробки інформації, які виконують водії таксі та машин швидкої допомоги, можуть бути пов’язані із захистом від хвороби Альцгеймера», – написали вчені у звітній статті.
Інші свідчення на користь нового відкриття
Це не єдиний доказ того, що навігація корисна для довгострокового здоров’я мозку. Попередні дослідження, показали, наприклад, що навчання водія лондонського таксі змінює структуру його мозку, розповіло видання BBC Science Focus.
Лондонським таксистам, як відомо, доводиться проходити неймовірно складний тест на знання вулиць столиці. Дослідники з Університетського коледжу Лондона (UCL) виявили, що коли водії тренувалися для проходження тесту, їхній гіпокамп ставав більшим, наче біцепс, що зробив багато згинань рук з гантелями. Гіпокамп відіграє важливу роль у навігації та просторовій обробці, але також це ділянка мозку, яка першою починає зменшуватися та відмовляти, коли розвивається хвороба Альцгеймера.
«Є докази того, що просторова орієнтація і навігація – одні з перших функцій, які занепадають», – зазначив Х’юго Спірс, професор когнітивної нейробіології, який керує проєктом Taxi Brains в UCL.
За його словами, занепад цих функцій може навіть передувати втраті пам’яті. Збільшення розміру гіпокампа внаслідок частої навігації забезпечує свого роду фізичний та когнітивний резерв, що захищає від недоумства.
Професор Спірс розповів, що збільшенню когнітивного резерву сприяють також вищий рівень освіти та процеси систематичного мислення. На його думку, нам усім не завадило б відточити свої навички орієнтування, і один із найкращих способів – вийти на вулицю.
«Якби я тріангулював безліч доказів, які ми бачили останніми роками, одна з найкращих справ, які ви можете зробити для свого мозку, – це вирушити на пробіжку або прогулятися на природі. Якщо можливо, вирушайте в ліс і спробуйте трохи заблукати. Не покладайтеся на GPS, знайдіть свій шлях», – сказав професор Спірс.
«Це означатиме, що ви не лише мислите просторово, ви також активні та взаємодієте з природою. А все це, як відомо, корисно для здорового старіння. Вирушайте з друзями для додаткового стимулу, оскільки наявність більшої кількості соціальних зв’язків також допомагає проти хвороби Альцгеймера», – зауважив науковець.
Фото: pexels.com